6 listopada 2018 r. przed Ambasadą RP w Brukseli uroczyście odsłonięto popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Ambasadę RP w Królestwie Belgii oraz Instytut Pamięci Narodowej, który w całości sfinansował popiersie Naczelnika Państwa. W uroczystościach uczestniczył Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma oraz Ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski.


W uroczystościach wzięli udział również m.in. przedstawiciele rządu, ambasady, Instytutu Pamięci Narodowej, Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE, polscy europosłowie, członkowie Związku Piłsudczyków oraz Polacy mieszkający w Belgii.

 

Oddajemy hołd temu, który dał nam wolność przez to, że zaraził Polaków wiarą w niepodległą Rzeczpospolitą. Jakże celnie spuentował to Stefan Żeromski, który wielokrotnie spotykał się z Józefem Piłsudskim w latach poprzedzających wybuch pierwszej wojny światowej. Żeromski – sumienie tamtego pokolenia – pisał, że ten człowiek ma niewzruszoną wiarę w Polskę, w Polskę wolną. Tą niewzruszoną wiarą Komendant, a później Marszałek dzielił się ze swoim pokoleniem. I Polacy uwierzyli, że wolność może nadejść i ją wywalczyli – od tych słów rozpoczął swe przemówienie Minister Kasprzyk.

 

Józef Piłsudski swoją postawą i przykładem potrafił swojemu pokoleniu udowodnić, że rzeczy niemożliwe stają się możliwe, że chcieć to móc, że trzeba sobie stawiać cele, które po ludzku wydają się nie do osiągnięcia. Takim celem 100 lat temu było przywrócenie Polski na mapy Europy i świata – zaznaczył.

 

W tym miejscu, w Brukseli, gdzie tętni polityczne życie Europy można powiedzieć: dobrze, że staje ten pomnik. W tym miejscu trzeba przypomnieć Europie co zawdzięcza Józefowi Piłsudskiemu. To on jako Naczelny Wódz obronił nie tylko Polskę ale również Europę, obronił cywilizację europejską przed zalewem bolszewizmu w 1920 roku. Europa musi o tym pamiętać, to Europa zawdzięcza Polsce, Polakom i Marszałkowi Piłsudskiemu. Nie byłoby wolnej Europy gdyby nie Polacy i jej Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, inaczej potoczyłyby się jej losy – podkreślił Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Uroczystość uświetniła prezentacja świetlna przedstawiająca historię Polski oraz występ La Royale Fanfare Communale de Huissignies.