29 czerwca 2018 r. w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczystość z okazji 90. rocznicy powstania Związku Sybiraków, podczas której Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w ceremonii odsłonięcia tablicy upamiętniającej założycielski Zjazd Związku. Powróciliście do Ojczyzny niepokonani, niezłamani, nieugięci. Każdy z nas współczesnych nosi w sobie ogromną wdzięczność i szacunek do Waszego Pokolenia – zwrócił się do zgromadzonych członków organizacji.

 

Uroczystość rozpoczął Chór Politechniki Warszawskiej od odśpiewania hymnu państwowego.

 

List od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odczytał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, który wręczył w imieniu głowy państwa Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Jolancie Hryniewickiej oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Tadeuszowi Sitnikowi. Swoje przesłanie na uroczystość przysłał również Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

 

W tym miejscu 90 lat temu w obecności Prezydenta RP Ignacego Mościckiego powstała organizacja, która miała na celu nie tylko zrzeszać, nie tylko wspominać o przeszłości, o katordze syberyjskiej, ale miała przede wszystkim skonsolidować środowisko zesłańców z okresu walk o niepodległość tak, aby ci, którzy ucierpieli w XIX i na początku XX w. katusze, mogli działać razem i solidarnie podejmować różnego rodzaju inicjatywy służące nie tylko upamiętnianiu męczeństwa, ale także dbać o codzienny byt ówczesnych zesłańców syberyjskich – podkreślił Minister Jan Józef Kasprzyk.

 

Jedną z najbardziej poruszających scen w naszym narodowym dramacie „Dziady”, w części III jest opowieść, którą snuje w celi Konrada jeden z oskarżonym w procesie filomatów i filaretów. Opisuje on scenę, kiedy kibitka carska nieopodal Ostrej Bramy wywozi polskiego patriotę, który za chwilę zostanie wywieziony w głąb Rosji i tam odbędzie katorgę. Opowiadający te słowa swoim towarzyszom więziennym mówi, że jedna rzecz utkwiła mu w pamięci - kiedy wprowadzano go okutego w łańcuchy do kibitki więziennej, on w ostatnim odruchu żegnając się z Wilnem i ojczystą ziemią wstał i głos natężył i trzykroć krzyknął „Jeszcze Polska nie zginęła!”. Tę opowieść kończy bohater dramatu Adama Mickiewicza słowami: „Jeżeli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie”. To są słowa, które moje pokolenie i następne muszą odnosić w stosunku do Państwa. Nigdy nie zapomnimy Waszego męczeństwa, nigdy nie zapomnimy, że wchodząc do sowieckich kibitek mieliście na ustach ten święty dla Polaków okrzyk i przetrwaliście dzięki temu, że Polska była w Waszych sercach. Dziękujemy Wam za to” – zwrócił się do członków Związku Sybiraków Szef UdSKiOR.

 

W ceremonii odsłonięcia tablicy upamiętniającej założycielski Zjazd Związku Sybiraków oprócz Szefa UdSKiOR uczestniczyli także Minister Andrzej Dera, Prezes Związku Sybiraków Kordian Borejko oraz Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. inż. Jan Szmidt. Kapelan środowisk kombatanckich ks. kmdr Janusz Bąk poświęcił tablicę.

 

„Hymn Sybiraków” w wykonaniu Chóru Politechniki Warszawskiej zakończył uroczystości.