W dniach 9-10 czerwca 2018 r. w Starogardzie Gdańskim odbyły się obchody Święta 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. W Uroczystej Akademii, uświetnionej wręczeniem wyróżnienień oraz występem artystycznym, uczestniczył Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

 

Święto rozpoczęła ceremonia wręczenia Medali „Pro Patria”. Za pielęgnowanie pamięci o walce o niepodległość Polski Szef UdSKiOR odznaczył Arkadiusza Kupper, Elżbietę Rembiasz, Andrzeja Staniewskiego i Jerzego Suchomskiego.

 

W trakcie swojego wystąpienia Szef Urzędu podkreślał znaczenie ciągłości idei niepodległościowej wśród kolejnych pokoleń Polaków.

 

Pod koniec lat 80. popularna była nostalgiczna piosenka pt. „Zostały tylko ślady podków”. Wydawało się wtedy, że tradycja ułańska nie przetrwa, że zostaną po niej tylko ślady podków – jak śpiewano w tej piosence, że po szablę już nikt nie sięgnie. Cieszmy się jednak, że przyszli ci, którzy uznali, że tak być nie może, że pamięć o tych oddanych ojczyźnie kawalerzystach nie może przeminąć, że trzeba tę tradycję odbudować. Zresztą jak zauważył najsłynniejszy kawalerzysta II Rzeczypospolitej Bolesław Wieniawa-Długoszowski, są tylko dwa zawody, które powinien wykonywać wolny i dumny mężczyzna: zawód poety i zawód kawalerzysty. Twierdził, że tylko w tym zawodzie jest cały duch minionych wieków, jest wolność, szum skrzydeł, chęć działania i wiara w to, że Polska jest najważniejsza. Dlatego bardzo Państwu dziękuję, że jesteście tym środowiskiem, które wymarzyło sobie, aby nie zostały tylko ślady podków po tamtych pokoleniach, ale pozostał etos kawalerii, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie  zaznaczył Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

 

W uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu tradycji kawalerii polskiej, decyzją Zarządu Szwadronu Kawalerii, Szef Urzędu otrzymał pamiątkową replikę szabli oficerskiej. Podczas uroczystości zasłużonym dla kawalerii wręczono także „Krzyże Szwoleżerskie”, ryngrafy oraz statuetki „Orła Białego”. Akademię zakończyło widowisko słowno-muzyczne w wykonaniu Teatru „Kuźnia Bracka”.

 

Organizatorem Święta było Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych współfinansował przedsięwzięcie. Obchody odbyły się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

 

Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich działa w Starogardzie Gdańskim od 2006 r. Organizacja kontynuuje tradycje i barwy 2. Pułku Szwoleżerów, który wsławił się udziałem w bitwie pod Rokitną 13 czerwca 1915 r. W 2007 r., podczas święta pułkowego organizowanego po raz pierwszy od zakończenia wojny, szwadron otrzymał sztandar, który jest wierną kopią sztandaru pułku z okresu II Rzeczypospolitej.