3 czerwca Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uczestniczył w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie w ogólnopolskim dziękczynieniu za niepodległość. W uroczystości wzięli udział m.in.: prezydent RP Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu RP i Senatu RP, przedstawiciele rządu, Episkopatu Polski, a także kombatanci, którzy walczyli o wolność i suwerenność naszego kraju.

 

Centralne obchody XI Święta Dziękczynienia odbywały się pod hasłem „Dziękujemy za niepodległość”, co nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Eucharystii przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej dokonał kard. Kazimierz Nycz.

 

Chcemy dziękować Bogu za niepodległość odzyskaną po 123 latach rozbiorów. Dziękować będziemy za wszystkich, którzy w latach niewoli stali na straży duchowej i suwerennej wolności, za wszystkich, którzy o niepodległość walczyli, za ludzi o wielkich autorytetach moralnych i intelektualnych, a także politycznych. Wśród nich dziękujemy także za ludzi Kościoła, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości  powiedział kard. Kazimierz Nycz.

 

W czasie Mszy Świętej prezydent Andrzej Duda, abp Wojciech Polak i kard. Kazimierz Nycz zapalili świecę niepodległości – dar Piusa IX. Życzeniem papieża było, aby zapalono ją w wolnej stolicy.

 

Długo trzeba było czekać na ten moment, ale doczekało się polskie duchowieństwo, doczekali się Polacy odrodzonej, wolnej, znów niepodległej ojczyzny – powiedział prezydent.

 

Świeca została po raz pierwszy zapalona w 1920 roku przez marszałka Wojciecha Trąmpczyńskiego.

 

Dziś spotkał mnie ten zaszczyt, że mogłem ją zapalić po raz drugi znów w wolnej, niepodległej, suwerennej Polsce. Jestem za to ogromnie wdzięczny eminencji księdzu kardynałowi, polskiemu Kościołowi, wszystkim tym, którzy przez tyle lat, od 1939 r., o tę wolną, suwerenną, niepodległą Polskę walczyli i bardzo często ginęli, cierpieli. Składam im w tym pięknym, radosnym dniu dziękczynienia za to głęboki ukłon. Nie byłoby tej Polski, którą mamy dzisiaj, gdyby nie wasze męstwo, gdyby nie wasza odwaga – powiedział prezydent.

 

Po Mszy Świętej koło świątyni zostało otwarte miasteczko dla dzieci z grą terenową Tropem świętych do skarbu wolności, a potem odbył się festiwal muzyczny Moc Dobra.