W piątek, 13 kwietnia 2018 roku, w stołecznej siedzibie Związku Powstańców Warszawskich, weteranom Powstania Warszawskiego, płk Halinie Jędrzejewskiej, płk. Eugeniuszowi Tyrajskiemu i płk. Zbigniewowi Galperynowi, w wyrazie uznania attaché ds. obrony Ambasady Amerykańskiej płk John Downey, wręczył flagi z amerykańskiego Kapitolu.

 

Te flagi symbolizują trwałą przyjaźń między Polską i USA, a ich wręczenie to wyraz uznania dla powstańców warszawskich. To dla nas wielki zaszczyt być dzisiaj tutaj z państwem, by wyrazić uznanie dla bezinteresownego poświęcenia ze strony państwa i państwa rodzin dla Polski – powiedział podczas uroczystości płk Downey.

 

Reprezentuję powstańców, więc nie tylko ja ją otrzymałem, ale wszyscy, którzy walczyli w 1944 roku. Flagę odebrałem w imieniu wszystkich powstańców – powiedział wzruszony płk Zbigniew Galperyn.

 

Jest ona symbolem polsko-amerykańskiej przyjaźni, przecież w różnych sytuacjach wielokrotnie się wspieraliśmy – mówiła płk Halina Jędrzejewska. Byliśmy bardzo zdziwieni i zaskoczeni, że władze amerykańskie chcą nas uhonorować w taki sposób. Ona jest dla wszystkich powstańców warszawskich.

 

Dzisiejsza uroczystość wręczenia flag polskim bohaterom była inicjatywą senatora Marka Wernera ze stanu Wirginia. Jak podkreślił attaché, senator ceni środowiska weteranów i jest pełen szacunku dla postawy i bohaterstwa powstańców warszawskich.