Tymi słowami w jednej ze scen filmu „Gurgacz. Kapelan Wyklętych” tytułowy bohater odmawia przyjęcia broni po wstąpieniu do Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Postać tego Niezłomnego Jezuity na duży ekran przeniósł Dariusz Walusiak.

 

O Żołnierzach Wyklętych zaczęto mówić językiem młodych i to jest zwycięstwo ich pokolenia, które poświęcało wszystko dla dobra wspólnego – powiedział Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk podczas przedpremierowego pokazu dla mediów i młodzieży, który odbył się 2 marca 2018 r.

 

Tego samego dnia Szef UdSKiOR był obecny również na wieczornej premierze, na której gościli Weterani Walk o Niepodległość RP. Zależało mu, aby tego dnia spotkać się zarówno z młodzieżą, która w Żołnierzach Wyklętych widzi przykład do naśladowania, jak i ze starszym pokoleniem, któremu winni jesteśmy wdzięczność za wolną Polskę.

 

Film, który za chwilę obejrzymy jest nie tylko udokumentowaniem życia księdza Gurgacza, ale także zachętą dla młodego pokolenia, które z bohaterów naszej wolności czerpie przykład i wzór do życia przepełnionego miłością do ojczyzny  powiedział Jan Józef Kasprzyk.

 

Pokaz był współfinansowany ze środków UdSKiOR. Dbanie o promocję wartościowych produkcji przybliżających wartości patriotyczne Jan Józef Kasprzyk uważa za bardzo ważną funkcję kierowanej przez siebie instytucji: Gdy obejmowałem dwa lata temu swój urząd pomyślałem, że poza oczywistą misją Urzędu, którą jest wspieranie naszych Kombatantów trzeba bardzo dynamicznie zadbać o naszą politykę historyczną.

 

Ksiądz Władysław Gurgacz urodził się 2 kwietnia 1914 r. we wsi Jabłonica Polska. W Wielki Piątek 7 kwietnia 1939 r. złożył na Jasnej Górze "Akt całkowitej ofiary" za Ojczyznę w potrzebie. Święcenie kapłańskie przyjął w 1942 r.

 

Na wiosnę 1948 r., zagrożony aresztowaniem zaczął się ukrywać. Zaczął pełnić funkcję kapelana oddziału partyzanckiego PPAN. Został aresztowany 2 lipca 1949 r. przez Urząd Bezpieczeństwa w Krakowie.

 

14 sierpnia 1949 r. po pokazowym procesie skazano go na karę śmierci wraz z por. Stefanem Balickim, st. sierż. Stanisławem Szajną. Wyrok wykonano w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie 14 września 1949 roku.

 

Na niedługo przed śmiercią ksiądz Władysław Gurgacz napisał do swego prowincjała: Teraz, gdy stoję przed bramą wieczności, odczuwam wielki spokój. Niedługo wypowiem ostatnie „Ite, missa est!”(Idźcie, ofiara spełniona).