Przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w przededniu 11 listopada odbyła się uroczystość przekazania Ognia Niepodległości, inaugurująca jednocześnie obchody 100.  rocznicy powstania Związku Harcerstwa Polskiego.

 

Gromadzimy się w wigilię narodowego święta niepodległości pod pomnikiem twórcy niepodległego państwa polskiego, Józefa Piłsudskiego. To na jego rozkaz wasi rówieśnicy w 1914 roku ruszyli z krakowskich Oleandrów w bój o wolną Polskę. To na jego rozkaz wasi rówieśnicy przelewali swą krew na polach I wojny światowej. W tym w tej najkrwawszej bitwie legionowej pod Kostiuchnówką, o której pamięć tak bardzo dbacie porządkując groby tam poległych i przywożąc co roku do serca Warszawy ogień niepodległości – powiedział do harcerzy Jan Józef Kasprzyk.

 

Jak zaznaczył, patrzy na was Piłsudski i cieszy się, że jesteście godnymi spadkobiercami i dziedzicami tamtej tradycji niepodległościowej, że tak, jak wasi poprzednicy, potraficie poświęcić wszystko dla dobra Rzeczpospolitej, dla dobra drugiego człowieka.

 

Pamiętajcie zawsze o słowach, które Józef Piłsudski wypowiedział do swoich żołnierzy, w tym do wielu skautów: „idźcie swoją drogą, miłując tylko Polskę, służąc tylko Polsce. To jest przesłanie, które i dla was musi być aktualne każdego dnia. Musicie być mu wierni – dodał Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.