Jadwiga Zarugiewiczowa i Bronisława Widt – obie straciły synów w walce o wolną i niepodległą Polskę. W 1925 roku wskazały trumnę z ciałem bezimiennego obrońcy Lwowa, który spoczął w Grobie Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie. W dzień Matki oddaliśmy hołd Im, a także symbolicznie wszystkim matkom, których dzieci oddały życie za Ojczyznę.

W dniu 72. rocznicy egzekucji przez komunistów rtm. Witolda Pileckiego, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wraz z Córką Rotmistrza, Zofią oddali hołd Bohaterowi.

Uprzejmie informujemy, że z uwagi na wyczerpanie puli środków finansowych przeznaczonych w bieżącym roku na dofinansowanie zakupu aparatów słuchowych dla kombatantów, ofiar represji, osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych oraz cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych w ramach Programu na 2020 rok, została zakończona jego realizacja.

W dniu dzisiejszym, w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i 76. rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino, Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk oddał w Warszawie hołd Papieżowi Polakowi oraz żołnierzom 2. Korpusu Polskiego.

17 maja br., w 85. rocznicę historycznych krakowskich uroczystości pogrzebowych Józefa Piłsudskiego w Katedrze Wawelskiej została odprawiona msza święta w intencji męża opatrznościowego narodu polskiego. Następnie, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oddał hołd współtwórcy niepodległego Państwa Polskiego przy trumnie Marszałka w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

12 maja uczciliśmy dwie ważne rocznice związane nierozerwalnie z historią Polski. Tego dnia Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oddał hołd Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, współtwórcy niepodległego Państwa Polskiego z okazji Jego 85. rocznicy śmierci oraz Generałowi Władysławowi Andersowi, zwycięzcy spod Monte Cassino w 50. rocznicę Jego śmierci. Uroczystości upamiętniające tych dwóch mężów stanu, odbyły się w stolicy oraz w Krośniewicach koło Błonia.

W maju 1920 r. połączone sojuszem wojska polsko-ukraińskie marszałka Józefa Piłsudskiego i atamana Symona Petlury wyzwoliły z rąk bolszewickich Kijów – stolicę Ukrainy. W 100. rocznicę „wyprawy kijowskiej” Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oddał w Warszawie hołd jej dowódcom i uczestnikom.

8 maja br., w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie oddając hołd żołnierzom polskim, którzy zapisali wspaniałe karty w historii Polski i Świata walcząc na prawie wszystkich frontach II wojny światowej, na lądzie, na morzu i w powietrzu o wolność, o suwerenność własnego kraju oraz innych narodów i państw.

We wtorek, 5 maja br., w dniu 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w czeskim Holiszowie oraz KL Mauthausen-Gusen Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz zapalił znicz przed pamiątkową tablicą na Pawiaku w Warszawie.

W dniu 80. rocznicy śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty na tzw. „Szańcu Hubala” opodal wsi Anielin koło Spały, gdzie ostatni polski „zagończyk” poległ 30 kwietnia 1940 roku w potyczce z Wehrmachtem.