Był najmłodszym ułanem z II Brygady Legionów Polskich biorących udział w szarży pod Rokitną. Zginął jako pierwszy. Być może wielu swoim starszym kolegom ustępował doświadczeniem, ale nie ustępował odwagą, wolą walki i miłością do Ojczyzny. Ułan Bolesław Kubik w wieku niespełna siedemnastu lat odszedł na wieczną wartę. 16 czerwca br. w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Połańcu odbyła się uroczysta Msza święta w jego intencji.

 - Tu na Wykusie, w tych lasach zawsze byliśmy wolni. Jesteśmy wolni. W tym miejscu łączy się historia z teraźniejszością i przyszłością. Są wśród nas cienie naszych przodków. – tymi słowami zwrócił się Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk do uczestników uroczystości poświęconej pamięci płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt” w dniu 15 czerwca br.

„A mury runą…” – utwór Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu uczniów Technikum imienia Armii Krajowej zainaugurował dwudniową konferencję Stowarzyszeń Osób Represjonowanych z powodów politycznych i działaczy opozycji antykomunistycznej, połączoną z jubileuszem XX-lecia Stowarzyszenia Represjonowanych w stanie wojennym regionu Świętokrzyskiego, które miały miejsce w dniach 14-15 czerwca br..

W związku z tym, iż od wejścia w życie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych minęły już prawie 4 lata, Szef Urzędu pismem z dnia 30 stycznia 2019 roku ponownie zwrócił się do prezydentów 16 miast wojewódzkich oraz 33 miast wojewódzkich sprzed reformy samorządowej z 1999 r. z prośbą o informację na temat pomocy udzielanej beneficjentom ustawy na terenie zarządzanych przez nich miast.

 

Zbiorcze zestawienie lokalnych ulg dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych znajduje się pod tym linkiem.

W niedzielę, 9 czerwca br. we francuskiej miejscowości Plumetot odsłonięty został Pomnik Polskich Sił Powietrznych, upamiętniający wkład Polaków w ofensywę aliantów w Normandii w VI 1944 r. W uroczystości, wpisującej się w obchody 75. rocznicy „D-Day”, udział wziął Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz Przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych sędzia Bogusław Nizieński.

W piątek, 7 czerwca 2019 r. w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie odbył się Wieczór Jubileuszowy 60-lecia działalności "Tygodnia Polskiego", najpopularniejszego pisma informacyjnego polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii, kontynuatora byłego organu Rządu RP na Uchodźstwie – „Dziennika Polskiego”. W uroczystości, na którą licznie przybyli Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciele organizacji polonijnych na Wyspach, wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Wieczór pełen wspomnień, podziękowań i serdecznych życzeń – tak można podsumować benefis 50-lecia pracy zawodowej, społecznej i politycznej Elżbiety Królikowskiej-Avis, który odbył się w czwartek, 6 czerwca br. w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal w Warszawie. Ceniona publicystka, pisarka, tłumaczka i wieloletnia korespondentka polskich mediów w Londynie została odznaczona przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów Jana Józefa Kasprzyka medalem „Pro Patria”.

3 czerwca w Teatrze Kamienica w Warszawie odbyły się obchody 30. rocznicy wyborów kontraktowych z 1989 r. Głównym punktem uroczystości zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej było uhonorowanie 31 osób Krzyżami Wolności i Solidarności. Działaczom opozycji antykomunistycznej, wyróżnionym tym zaszczytnym odznaczeniem, towarzyszył Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W niedzielę, 2 czerwca 2019 r. w Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odsłonięto tablicę upamiętniającą działania bojowe jednego z ostatnich pułków kawalerii – Pułku Ułanów Karpackich.

W piątek, 31 maja br. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w uroczystości rozpoczynającej XXXIV Zjazd Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, która odbyła się na zamku w Pułtusku – w Domu Polonii.